7 grudnia 2022 roku klasa 3 a i 3 b wybrały się na wycieczkę do zabytkowej Wyłuszczarni Nasion im. Zdzisława Borońskiego w Rucianem-Nidzie – żywe muzeum.
Wyłuszczarnia nasion w Rucianem-Nidzie zbudowana została w latach 1890-1892. Była największym tego typu obiektem w Prusach Wschodnich. Przewożono tutaj szyszki z całych Prus, ale także Polski i Rosji. Wyłuszczarnia składa się z kompleksu zabytkowych budynków, w skład którego wchodzi m.in. ogromny magazyn. Jednorazowo może się w nim zmieścić 180 ton szyszek. W 2006 r. wyłuszczarnia została zmodernizowana. Nadal pozyskuje się tutaj nasiona, które wykorzystywane są w szkółkach leśnych.
Po zajęciach edukacyjnych mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy ogromny piec, który nadal działa. Także nowoczesne maszyny do pozyskiwania nasion. A potem zjedliśmy smaczne kiełbaski z ogniska.
Na koniec poznaliśmy pracę drukarzy w naszym Centrum Druku.

Dziękujemy Wszystkim za wspaniałe przyjęcie i podarunki. 🙂

Skip to content