W dniu 2 czerwca w naszej szkole obchodzony był Dzień Dziecka. Uczniowie klasy 5b uczestniczyli w tych obchodach biorąc udział wraz z innymi klasami w żywej lekcji historii realizowanej przez Chorągiew Rycerską APIS z Gniewu. Temat lekcji to turniej rycerski. W programie było: powitanie wystrzałem z hakownicy, strzelanie z kuszy, ciskanie włócznią, pojedynek rycerski, nauka tańca średniowiecznego. Następnie udaliśmy się wraz z wychowawczynią na wycieczkę w celu zapoznania się ze znajdującymi się w Piszu pomnikami. Jako pierwszy obejrzeliśmy Pomnik z okazji 25. rocznicy powstania Solidarności, który stoi w parku nad rzeką Pisą. Został odsłonięty 28.08.2005 roku. Następny był Pomnik Melchiora Wańkowicza, znakomitego reportażysty, autora „Na tropach Smętka”, został odsłonięty 18.09.2011 roku w Piszu. Składa się on z dwóch części usytuowanych po obu stronach rzeki Pisy. Jedna część przedstawia pisarza stojącego przy kajaku „Kuwaka”, druga to wykonana z szarego granitu książka „Na tropach Smętka” i kamienna tablica z trasą podróży. Na skwerku przy skrzyżowaniu obok  Domu Kultury znajduje się kamień z tablicą upamiętniającą bohatera, który „bratał Kurpiów i Mazurów” – Romuald Kozioł. Na piskim rynku znaleźliśmy Kamienną Babę – posąg znaleziony we wsi Wejsuny pochodzący prawdopodobnie z czasów pruskich.

A to nie wszystkie pomniki w Piszu, kolejne obejrzymy w nowym roku szkolnym.

Uczniowie kl. 5b

Skip to content