Laboratoria Przyszłości

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Pierwsze kroki z drukiem 3D
28 września uczniowie na zajęciach koła informatycznego rozpakowali drukarkę 3D, ustawili ją w wyznaczonym dla niej miejscu i przygotowali do pracy.

5 października 2022 r. uczniowie zapoznali się z budową drukarki 3D, włączania, obsługą, manewrowania po zasobach drukarki i przygotowania do wydruku. Uczyli się jak zakładania i zmiany fi lamentu.

Pierwszy wydruk

Laboratoria przyszłości – 13 października 2022r. uczniowie pod nadzorem nauczycielki wykonali drukarką 3D pierwszy wydruk pokazowego elementu. Nauczyli się jak drukować z zasobów drukarki, z dysku przenośnego i poprzez przesłanie plik z komputera do drukarki. Obserwowali proces wydruku, następnie w odpowiednim momencie, wyjęli gotowy wydruk z drukarki zachowując zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas pracy drukarki. Nauczyli się też zdejmować wydruk z platformy roboczej. Nauka projektowania 3D

Laboratoria przyszłości – 16 X 2022r. uczniowie zapoznali się z budową okna programu do projektowania 3D –  Tinkercad. Zaprojektowali breloczek ze swoim imieniem, który będzie wydrukowany na następnych zajęciach.

Laboratoria przyszłości- 18.11.2022 r. Rozwijamy kreatywność- budowanie z klocków korbo i programowanie robota. Nasz robot może być rycerzem, wróżką, smokiem lub czarodziejem.

Praca z aparatem fotograficznym- próba do akademii z okazji Święta Niepodległości

Praca z aparatem fotograficznym na lekcji techniki 24.11.22 w klasie 5b

Zajęcia z laboratorium przyszłości. Zabawa z klockami korbo. Klasa 3 b

1b 🙂 i klocki korbo

Laboratoria Przyszłości – 30 listopada 2022r. uczennice klasy 7a na zajęciach rozwijających umiejętność uczenia się zapoznały się z budową i instrukcją obsługi oraz nauczyły się obsługiwać długopis 3D. Uczyły się zakładać i usuwać filament. Przygodę z długopisem 3D rozpoczęły od prostych ćwiczeń na podstawowych kształtach.

Skip to content