Śladami hutnictwa

Nieznane zakątki Puszczy Piskiej

   Klasa IIa o profilu regionalnym po raz drugi wzięła udział w wycieczce rowerowej po ziemi piskiej. Tym razem trasa wiodła do Wądołka.

W słoneczną sobotę 19.09.2015r. ruszyliśmy leśnym szlakiem w kierunku lasu ochronnego Szast. Po drodze obejrzeliśmy pozostałości zapomnianych wsi Puszczy Piskiej. Osada Szast, Piskorzewo, Wądołek odsłoniły nam fragment dziejów małej ojczyzny. Naszym głównym celem było poznanie dziejów hutnictwa w Prusach Wschodnich. W XIX wieku to właśnie w Wądołku znajdowała się największa na Mazurach huta żelaza. Obejrzeliśmy pozostałości urządzeń hydrotechnicznych i kanału przez który przepływa rzeka Rybnica. W malowniczej scenerii nad Stawem Młyńskim zrobiliśmy postój w celu zregenerowania sił. Miłym akcentem naszej wycieczki było ognisko nad rzeką Pisą, zorganizowane przez Nadleśnictwo.
   Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali opiekunowie Maria Kozikowska, Celina Bałdyga, Ewa Klimaszewska Ireneusz Chmielewski. Rodzice wywiązali się z obowiązku, Tomasz Zawalich zabezpieczał naszą wycieczkę jako stróż prawa. Natomiast Mariusz Charubin zapewnił transport samochodowy w przypadku awarii.

Maria Kozikowska