1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. „Żołnierze Wyklęci” – to ci którzy nie uznali końca II wojny światowej i z bronią w ręku wystąpili przeciwko zniewoleniu komunistycznemu. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej propagandy. Gdy Polskę zalała fala sowietyzmu, stali się siłami zbrojnymi bez państwa i bez szansy na zewnętrzną pomoc. Pozbawieni możliwości obrony, fałszywie oskarżani o zdradę – byli skazywani na śmierć lub długoletnie więzienie. Pamięć o nich na wiele lat wymazano z oficjalnej historii. 

   Jako doroczne święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Polska po raz pierwszy obchodziła 1 marca 2011 r. w rocznicę wykonania wyroku śmierci w 1951 roku w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie na ostatnich dowódcach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ich cicha wojna trwała od 1944 do 1963 roku, kiedy to śmierć poniósł ostatni z walczących, Józef Franczak „Lalek”. 

„Nil”, „Zapora”, „Inka”, „Łupaszka”, „Ogień”, „Lalek” – to niektórzy żołnierze i działacze podziemia antykomunistycznego. 

    W uroczystym montażu słowno-muzycznym wzięli udział uczniowie z klasy 5a, 6a 7a, 7b i 7c.

Tekst i zdjęcia Ireneusz Chmielewski

Skip to content