W środę 2 marca gościliśmy w szkole członków bractwa Chorągwi Zaciężnej Rycerstwa APIS z Gniewu. Żywe lekcje historii prowadził Jacenty Ordowski, który bardzo barwnie opowiedział uczniom o zamierzchłych czasach. Opowieści były podszyte licznymi ciekawostkami i humorem, a uczniowie mogli brać czynny udział w tych niezwykłych lekcjach.

Uczniowie klas młodszych poznali najważniejsze wydarzenia z życia Mieszka I i czeskiej księżniczki Dobrawy. Poznali pierwszą dynastię władców i zwyczaje panujące na dworze książęcym. Prowadzący opowiedział o przyjęciu wiary chrześcijańskiej przez władcę i jej znaczeniu w początkach państwa polskiego.
Klasom starszym członkowie bractwa przybliżyli czasy rycerzy, kiedy to zakuci w zbroje i z mieczem w ręku bronili honoru, Ojczyzny i damy swego serca. Podczas zajęć Pan Jacenty opowiedział o zwyczajach rycerskich, elementach rycerskiej zbroi oraz rodzajach używanej przez rycerzy broni. Uczniowie dowiedzieli się, jaka była droga do stanu rycerskiego, zaczynając od pazia, poprzez giermka, kończąc na pasowaniu na rycerza, a nawet usłyszeli akt pasowania.
Tekst i zdjęcia Ireneusz Chmielewski

Skip to content